جهان‌بینی و فرق نگاه مسافر با معتاد
چهارشنبه 4 اسفند 1395 ساعت 15:18 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

جهان‌بینی و فرق نگاه مسافر با معتاد

فرد مصرف‌کننده مواد مخدر (معتاد) شخصی است راحت‌طلب، طلبکار از زمین و آسمان، تنبل، بهانه‌جو، دروغ‌گو، ترسو، روان‌پریش، خانه گریز، مردم آزار، ناامید، ستیزه‌جو، یکنواخت، زیاده‌طلب، وقت‌گذران، بدبین، گله‌مند، مظلوم‌نما، مسئولیت گریز، ترش‌رو، پرتوقع، دیدگاه و نگرش افیونی، انحراف فکری، درک و برداشت غلط، حس‌های آلوده، عدم اعتمادبه‌نفس، توهم، بی‌تعادل، عصبانی، خشمگین، بدخلق، کج‌خلق، عدم سازگاری در اجتماع، پرخاشگر، متنفر، عبوس و گرفته و به‌نوعی یک تخریبچی به تمام‌عیار و دارای صدها صفات ضد ارزشی دیگر که تمام این صفات سبب می‌شود معتاد روند کندی در زندگی در پیش گیرد و نسبت به امور شخصی، خانوادگی و اجتماعی بی‌تفاوت باشد و به فکر جدایی و طلاق و از هم پاشیدن کانون گرم خانواده باشد. همچنین معتاد ساختاری منفی و متزلزل دارد و گریز از دام اعتیاد و عبور از این گذرگاه سخت را غیرممکن و گاها بسیار مشکل می‌پندارد. معتاد ازلحاظ اخلاقی و اجتماعی به قهقرا می‌رود و با زیر پا گذاشتن ضوابط اخلاقی و نادیده گرفتن قوانین الهی و از همه مهم‌تر عدم رعایت حرمت انسانی، همه‌ی فعالیت خود را پیرامون تأمین مصرف مواد مخدر خود متمرکز می‌سازد. ولی مسافر از انگیزه لازم برخوردار است و میل به تغییر دارد، پیگیر پیوند و نگه‌داشتن کانون گرم خانواده است و خانواده را ریشه می‌داند و از همه مهم‌تر برای رسیدن به هدف یعنی خروج از دنیای تاریکی‌ها و رهایی از بندهای اهریمنی می‌کوشد.....


مسافر می‌داند به علت جهل و نادانی وعدم آگاهی از شناخت و درک انسان و مواد مخدر دچار اعتیاد به مواد کشنده و مخرب گشته و به یکی از بندهای شیطانی گرفتارشده و تمام صفات ضد ارزشی که محصول و یا میوه‌های اعتیاد است با خود یدک می‌کشد که با رهایی از بند اعتیاد درصدد رهایی از بندهای دیگر منفی و ضد ارزشی هست تا در آینده‌ای نزدیک در صراط مستقیم قرار گیرد تا ساختارهای مثبت جدید را برای خودش درست کند. پس به دنبال حس‌های پاک می‌رود و از آن فرد تنبل و کم‌تحرک، منزوی، افسرده و گوشه‌گیر تبدیل به فردی بانشاط می‌شود تا یک روز دل‌انگیز را آغاز کند. مسافر فردی آرام است و فعلی یا خطای نمی‌کند که با اطرافیان و یا در محیط خانه به مشکل بربخورد و حتی رفتار و کردار و گفتار او مشکل‌ساز نیست و با تغییر و نگرش از دیگران دلگیر نمی‌شود و زودرنج نیست. مسافر از کسی هیچ‌گونه توقعی ندارد و فقط روی توانایی‌های خود و لطف خدا حساب باز می‌کند و همیشه و در همه حال از سعی و تلاش و کوشش دست برنمی‌دارد و در همه حال پشتکار دارد تا هر آنچه را که ازدست‌داده، به دست بیاورد. ما به خودمان احترام می‌گذاریم تا بتوانیم به خانواده، بستگان و جامعه احترام بگذاریم تا مورداحترام قرار بگیریم. مسافر برای دیگران ارزش قائل است و قطعا خلق خدا و مخلوقات خداوند هم برای او ارزش قائل‌اند و اگر همیشه در صراط مستقیم قرار بگیریم از لطف و محبت خدا بی‌نصیب نمی‌شویم و حتماً حس نوع‌دوستی در ما زنده می‌شود.

یک معتاد همه زوایای زندگی را بادید مواد می‌نگرد و یک فردیست که فرماندهی و اختیار از او سلب شده و به‌نوعی شرطی شده است که از شب قبل تمام فکر و ذکرش و افکار و اندیشه‌اش برای مصرف مواد مخدر روز بعدش صرف می‌شود و ذهنش در همه حال درگیراست و دیگر انرژی‌ای برایش نمی‌ماند و روز بعد به‌محض بیدار شدن از خواب خمار است پس قطعاً به فکر تأمین نیاز جسم و روان است تاکمی به تعادل کاذب برسد و اینجاست که مصرف مواد در اولویت امر قرار دارد. ولی مسافر با آموزش‌های که می‌بیند به توانایی‌های می‌رسد و تجربه کسب می‌کند و به تعادل پایدار دست می‌یابد و به یک فرد در حال حرکت و پویا و خلاق تبدیل می‌شود ولی معتاد چه حرکت کند و چه حرکت نکند معتاد است.

هیچ‌وقت سعی و تلاش و حرکت مسافر متوقف نمی‌شود چون می‌داند پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است تا اشتباهاتش را برطرف کند و هیچ‌وقت و هیچ‌چیز برای مسافر کنگره 60 تمام‌شده نیست. سفر دوم برای مسافر تازه شروع اول کار و آغاز راه است یعنی تازه الفباء یاد گرفته و در این دانشگاه انسان‌ساز در کلاس اول یا در مقطع آمادگی قرار دارد. در سیستم کنگره یاد گرفته آموزش یعنی انتقال دادن دانش و هر آنچه فراگرفته را باید در اختیار دیگران قرار بدهد یعنی بتواند ذره‌ای از وجودش، دانشش و تجربه‌اش را به دیگران انتقال بدهد تا فاصله‌اش را با خلق خدا و خداوند کم کند و در این راه بتواند موانع را یکی پس از دیگری بردارد و در کنگره 60 این شرایط فراهم هست.

مسافر برای آموزش و تغییر همیشه در سفر هست. مسافر فردی کاوشگر و جستجوگر برای رسیدن به تعادل، تعالی و انوار الهی است و با تفکرات و ایمان و عشق سالم حرکت می‌کند و هیچ زمان نمی‌ایستد. همیشه آرامش بر وجودش حاکم است، نجابت از چشمانش می‌درخشد، بشاش و گشاده‌روست و چهره‌ای نورانی دارد. مهربان، افتاده و در رفتار او عشق موج می‌زند و خصوصیات یک فرد سالم و صالح و سازنده را در او می‌بینید. فردی است خردمند و آینده‌نگر و به مسائل؛ سطحی نمی‌نگرد بلکه با درکی عمیق مسائل را خوب تجزیه‌وتحلیل می‌کند.

یک مسافر تا زمانی که در این دنیا حیات دارد در سفر است؛ سفری معنوی یعنی از خودشناسی تا خداشناسی، از ترس به شجاعت از قهر به مهر، از نفرت به‌طرف عشق از تاریکی به روشنایی، از حقارت به سرافرازی و در پی برطرف کردن نقض‌های درونی و برطرف کردن نقاط کور و تاریک وجود خود است و قطعاً امروزش مثل دیروز نیست از خدمت کردن، مشارکت و اعلام سفر غافل نیست و درصحنه حضور دارد و به‌نوعی بازیگر است تا تماشاچی.

معتاد همیشه با خود در تضاد هست و با کشمکش‌های متعدد درونی مواجه می‌گردد زیرا اعتیاد ازجمله بیماری‌هایی است که هم عملکرد مغز، تفکر و اندیشه، عقل، نفس، ذهن، آرشیو و حس‌های انسان (صور پنهان) و هم رفتار او (صور آشکار) را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شخص را از کنترل خارج می‌نماید و سبب سقوطش می‌شود یعنی معتاد به‌نوعی جامعه‌ستیز است چون همیشه درگیر در تصمیم‌گیری، قضاوت و فضولی هست همچنین مشکل در حافظه و یادگیری دارد و در افراد معتاد یا ترک‌های سقوط آزاد تغییر فیزیکی مشاهده می‌شود، ولی چون در قسمت عکس‌العمل‌های پنهان، درمان‌نشده‌اند و به تعادل نرسیده‌اند باعث بروز رفتارهای ویرانگر و غیرقابل‌کنترل از سوی آنان مشاهده می‌شود که نشأت‌گرفته از بقایی حس‌های آلوده مصرف‌کنندگان مواد مخدر و درگیری‌های مکرر ذهنی است که چنانچه درمان نشوند تا آخر عمر و حتی پس از مرگ با آن درگیرند زیرا اطلاعات دریافتی از حس‌های مختلف را نمی‌توانند پردازش کنند و معتاد قادر نیست که بتواند چیزهای حقیقی و واقعی را ببیند یا بشنود و احساس داشته باشد زیرا راه تفکر و اندیشه‌شان بسته‌شده درنتیجه نمی‌توانند برای مشکلات خود راه‌حل منطقی پیدا کنند و تصمیم‌های درست و مهم زندگی‌شان را بگیرند یعنی فرآیند عادی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات از سوی سلول‌های عصبی افراد معتاد مختل شده است و سلول‌های گیرنده این افراد همیشه فریب می‌خوردند و در درازمدت احساس بی‌رمقی، افسردگی و خماری می‌کنند و افراد معتاد قدرت کنترل و جلوگیری ناهنجاری‌های رفتار را ندارند و یک فرد بی‌اختیار را به نمایش می‌گذارند و سمت هر ضد ارزشی کشانده می‌شوند ولی مسافر قادر خواهد بود تا درباره زندگی خود و محیط پیرامون خود تصمیم آگاهانه بگیرند و علی‌رغم مسائل و مشکلات خود به‌گونه‌ای خود را با شرایط زندگی وفق داده و می‌دهند.

معتادان در توهمات خود یک دنیای خیالی رضایت‌بخش برای خویش متصورند که نه‌تنها هیچ‌گونه تغییری در خود و محیط پیرامون خود نمی‌بینند بلکه دنیای ساختگی آنان تنها بر اساس مواد موجود در بدنشان استوار است و غالباً احساس ناامنی و بی‌کفایتی، احساس تنهایی، بی‌قراری، گیجی، نبود تمرکز، اضطراب شدید، نفرت و افسردگی و از همه مهم‌تر از گره‌های درون خود رنج می‌کشند و چیزی که خیلی خیلی مهم است، اثرات نامطلوب و عواقب وخیم و ویرانگر اعتیاد و اشخاص مصرف‌کننده این است گه این بیماری دامن‌گیر فقط فرد معتاد نیست بلکه همه افرادی را که با آنان وابستگی و ارتباط نزدیک دارند را فرامی‌گیرد و در چنین مرحله‌ای فرد مصرف‌کننده تنها راه فرار از این وضعیت را استفاده مجدد از مواد را پیش رو دارد و یا داروهای مخرب و ویران‌کننده که از مواد مخدر آلوده‌تر هستند مصرف می‌کند.

مسافر با روی باز پذیرای واقعیات و حقایق است و احساس رضایت از زندگی خود را با شرایط موجود فعلی عجین می‌کند و آرزوها و اهداف خود را بر اوهام و رؤیا بنا نمی‌کند. مسافر تبدیل به فردی دارای اعتمادبه‌نفس، عشق و محبت، همچنین نسبت به خود، خانواده، جامعه و قوانین الهی و زندگی احساس مسئولیت می‌کند و در پی جبران خرابکاری‌های گذشته برمی‌آید و دیگر آماده کج‌روی، ناسازگاری و تجاوز به حقوق دیگران نیست. امن‌ترین مکان آرامش و آسایش را در درون خانواده و کنگره جستجو می‌کند و رفتار صمیمانه به همراه سازش با دیگران را در درون خود تقویت می‌کند. تا از کج‌روی و انحراف مصون بماند و در رأس امور، رفتار خردمندانه با همسر، پدر و مادر، فرزندان را سرلوحه قرار می‌دهد

بنابراین بهترین نسخه مناسب برای بیماری اعتیاد را کنگره 60 ارائه نموده است که با متد dst و صورت‌مسئله اعتیاد و از همه مهم‌تر مقوله جهان‌بینی هر شخص مصرف‌کننده‌ای با هر نوع مواد و به هر میزان و اندازه مصرف پس از موفقیت در پروسه درمان و در فرآیند حدود 11 ماه این عزیزان بیماری اعتیاد خود را درمان می‌کنند و به چرخه طبیعی زندگی و جامعه بازمی‌گردند و بسیاری از ناهنجاری‌های که به شکل ضد ارزش در وجود فرد مصرف‌کننده رخنه کرده بود از بین خواهد رفت و به سمتی حرکت می‌کنند تا به کمال برسند و درنهایت صلح و آرامش و بدون تنش ادامه مسیر می‌دهند.

مسافر مسعود مصطفی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic