جهان‌بینی و فرق نگاه مسافر با معتاد
چهارشنبه 4 اسفند 1395 ساعت 15:16 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

جهان‌بینی و فرق نگاه اندیشه مسافر با معتاد

معتاد به‌سلامت فردی، اجتماعی، خانوادگی همچنین به مسائل اقتصادی خانواده و جامعه، به امنیت و آرامش، به مسائل آموزشی و رشد فرهنگی خود و خانواده حتی فرزندان اهمیتی نمی‌دهد.

بی‌تفاوتی نسبت به خود، خانواده و اطرافیان و از بین رفتن انگیزه‌های فردی در جهت واکنش در برابر اجتماع همچنین از بین رفتن عادت‌های طبیعی، باعث می‌شود فرد هیچ انگیزه‌ای برای پرداختن به تفریحات سالم و فعالیت‌های طبیعی نه برای خود نه برای اطرافیان باقی نخواهد گذاشت.

فرد معتاد خود را بیمار و دارای مشکل مهمی نمی‌داند چراکه در این صورت برای درمان آن اقدام می‌نمود. همچنین فرد معتاد معمولاً با توجه به مشکلات مرتبط با خانواده و زندگی خانوادگی مجبور به انزوا و جدایی از منزل و خانواده است و فردی است بی‌هدف و برای ادامه دادن مصرف خود همواره در حال دروغ گفتن است و این وضعیت باعث می‌شود که اعضای خانواده فرد معتاد دچار سردرگمی شده و همواره از دروغ‌گویی فرد معتاد رنج ببرند زیرا بیماری اعتیاد نحوه تفکر کردن فرد معتاد را نیز دستخوش تغییر کرده و پس از مدتی قادر به تشخیص تفاوت بین واقعیت و خیال نبوده و تمام رفتار و گفتار و کردار وی تحت تأثیر اوهام و خیالاتش قرار می‌گیرد. ازاین‌رو گاهی دروغ‌گویی آن‌ها به خانواده و دوستان خود، نه از روی عمد و نه به‌منظور رنجش دیگران است بلکه نمی‌توانند بین واقعیت و خیال تفاوت قائل شوند. درواقع آن‌ها می‌خواهند نحوه نگرش و قضاوت دیگران را نسبت به خودکنترل کنند.......

یک معتاد کاملاً به دروغی که می‌گوید باور دارد زیرا این بیماری اعتیاد است که در فکر و ذهن او ریشه دوانیده و همه این دروغ‌ها را به‌صورت حقیقت برای او جلوه می‌دهد و از طرف دیگر هیچ‌کس دوست ندارد که یک معتاد به نظر برسد. ننگ و شرم معتاد بودن و تصویر خشن و تاریکی که در ذهن ایجاد می‌کند موجب می‌گردد تا معتاد دست به هر کاری بزند تا با انکار حقیقت، جایگاه ناامیدکننده‌اش را حفظ کند. به شما بگویند به بیماریی مبتلا هستید که هیچ قدرتی برای توقف و کنترل آن ندارید و اگر درمان نشوید، خانواده، خانه، شغل، احترام، جایگاه اجتماعی، هویت و شخصیت خود را از دست خواهید داد! در آن صورت شما نیز خود را یک آواره در حال گدایی در خیابان یا یک کارتن‌خواب سرنگی یا یک ژولیده تصور خواهید کرد. البته هیچ‌کس دوست ندارد بپذیرد که به چنین وضعیتی دچار شده و سرانجام ممکن است به سمت این وضعیت ترسناک کشیده شود ولی باید این حقیقت را پذیرفت که این بیماری بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای نسبت به سن و وضعیت اجتماعی و تحصیلی، جنسیت و نوع گرایش‌های مذهبی و اعتقادی همه را در معرض خطر قرار می‌دهد و به سمت نابودی و گمراهی که همانا خواسته و هدف شیطان از روز الست بوده می‌کشاند.

نداشتن سلامت عقل سبب می‌شود که معتاد دائماً در حال خودفریبی همچنین باعث وارونه جلوه دادن حقیقت در ذهن فرد مصرف‌کننده مواد مخدر شود؛ اما توانایی درک این حقیقت که در ورطه شکست و نابودی هستند را نداشته و به همین دلیل بازهم به مصرف مواد ادامه می‌دهند. کسانی که در اطراف فرد معتاد قرار دارند رفتار او را جنون و دیوانگی تلقی می‌کنند اما در نظر شخص معتاد رفتارش کاملاً طبیعی و عادی است زیرا مصرف مواد مخدر توانایی فکر کردن منطقی آنان را مختل می‌کند. انکار: مکانیسم و سازوکار دفاعی است که معتادین برای متقاعد ساختن خود و دیگران مبنی بر اینکه مواد مشکلی ایجاد نمی‌کند از آن استفاده می‌کنند و روشی است که فرد معتاد برای اجتناب از پذیرفتن حقیقت دردناک بیماری‌اش در پیش می‌گیرد.

توجیه، دلیل‌تراشی، دلایل غیرمنطقی، افسوس خوردن یا سرزنش کردن برای توجیه مصرف، کم جلوه دادن میزان مصرف، خودداری از اعتراف کردن به میزان مصرف و اینکه همیشه وانمود می‌کنند که حساب کار رادارند و حواسشان جمع است و عدم صداقت ؛ حقایق و واقعیت‌های آزاردهنده بیماری اعتیاد است که معتادان نمی‌توانند آن‌ها را بپذیرند و به همین علت به دروغ‌گویی متوسل می‌شوند یا با پنهان نگه‌داشتن نکات و جزئیات مهم مربوط به اعتیاد خود به تحریف حقایق می‌پردازند مثلاً عنوان می‌کنند مواد را فقط به خاطر خواص درمانی، آن‌هم فقط آخر هفته مصرف می‌کنم یا اینکه با مصرف مواد ذهن من بهتر برای مطالعه و درس خواندن آماده می‌شود و مطالب را بهتر یاد می‌گیرم و با ارائه ده‌ها و صدها دلایل بی‌پایه و اساس برای متقاعد ساختن خود و دیگران که من خیلی روشنفکرم با فریب‌کاری و طفره رفتن حتی توسل به خشونت اقدام به منحرف کردن بحث می‌کنند و به‌نوعی طفره می‌روند و برای اینکه بتوانند به مصرف مواد مخدر ادامه دهند از دیگران دوری می‌کنند و تمایل دارند همیشه تنها باشند به همین علت در اکثر مراسم عزا و عروسی، جشن تولد، مناسبت‌های خانوادگی و مهمانی‌ها شرکت نمی‌کنند و خودمحور و خودخواه هستند که این هم یکی دیگر از ویژگی‌های بیماری اعتیاد است که تغییراتی در طرز رفتار او به وجود می‌آورد که تنها چیزی که برای آن‌ها اولویت و اهمیت دارد خودشان و مصرف مواد مخدر است.یعنی مواد را به هر چیز و هر کس ترجیح می‌دهند.

شمشیر دو لبه بزرگی که معتادان گرفتار آن هستند خودبزرگ‌بینی و اهمیت قائل شدن بیش‌ازاندازه برای خودشان است که احساس قدرت و تسلط داشتن بر اوضاع به آن‌ها دست می‌دهد که توهم ناشی از مصرف مواد را واقعی پنداشته و خود را بهتر، باهوش‌تر و مهم‌تر از دیگران به شمار می‌آورند. همین احساس خودبزرگ‌بینی و مهم بودن، آن‌ها را از تلاش برای دریافت کمک جهت رهایی از چنگ مواد و درمان بازمی‌دارد.

دروغ‌گویی و فریبکاری به طبیعت و شخصیت دوم آن‌ها تبدیل‌شده، بنابراین نمی‌توانند واقعیت بیماری خودشان را به‌سادگی بپذیرند و درنهایت، رنج و عذاب اعتیاد آن‌چنان تشدید می‌شود که همه‌ی سازوکارهای دفاعی آن‌ها را در هم می‌شکند و به‌نوعی از تخت پادشاهی سقوط می‌کنند و به قعر تاریکی‌ها می‌روند و به فلاکت و بدبختی دچار می‌شوند

ولی مسافر با آموزش‌ها و فراگیری جهان‌بینی تمام ساختارهای کهنه و قدیمی خود را منهدم می‌کند و ساختار جدیدی بر مبنای تفکر و اندیشه سالم، مسئولیت‌پذیری، اهمیت دادن به خود، خانواده، جامعه و کنگره، صداقت، تجزیه‌وتحلیل عمیق به کلیه مسائل، با چشمانی باز و گوشی شنوا و زبانی سبز برای رسیدن به جواب سؤالات بی‌انتها، سازنده، آینده‌نگر و در سایه صلح و آرامش و عاری از تنش ادامه مسیر می‌دهند تا به کمال برسند.

با احترام به‌تمامی مسافران حال و آینده کنگره 60

هم‌سفر مریم انصاری تبریزی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات