خشکاندن نسل
دوشنبه 18 بهمن 1395 ساعت 20:07 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

خشکاندن نسل

تأثیر دود سیگار و قلیان بر روی كودكان

اثر بر روی رشد و نمو كودكان: مصرف سیگار مادر باردار، باعث قرار گرفتن جنین وی در معرض دود سیگار می‌شود و سموم دود سیگار و قلیان از راه جفت به جنین منتقل و باعث كاهش وزن و همچنین کاهش رشد هنگام تولد جنین می‌شود. همچنین نشان داده‌شده است كه اثر دود سیگار و قلیان بر روی جنین می‌تواند علاوه بر تأخیر رشد داخل رحمی، بر روی نمو عصبی-روانی جنین هم تأثیر منفی بگذارد. اجزائی که از دود سیگار و قلیان این عوارض را ایجاد می‌کنند مونوکسید کربن و نیكوتین هستند.

از دیگر عوارض وابسته به دود سیگار و قلیان، اختلال تكامل در جنین و ناهنجاری‌های مادرزادی هستند. برخی مطالعات رابطه مصرف سیگار و قلیان توسط پدر که باعث ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین به وجود می‌آید را نشان داده‌اند. به‌علاوه دود سیگار و قلیان و همچنین مصرف آن در دوران بارداری باعث تولد نوزاد نارس، سقط‌جنین، جفت سرراهی و کنده شدن جفت می‌شود.....

سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار: این واقعه به مرگ غیرمنتظره شیرخوار با ظاهر سالم در حین خواب اطلاق می‌شود. گرچه مصرف دخانیات توسط مادر در دوران بارداری می‌تواند با مرگ ناگهانی شیرخوار همراه باشد اما كشیدن سیگار و قلیان بعد از دوران بارداری، همین‌طور مصرف دخانیات توسط پدر و دیگر افراد خانواده نیز می‌تواند این مشكل را ایجاد كند.

بیماری‌های بدخیم: قرار گرفتن در معرض دود دخانیات ازجمله مصرف سیگار و قلیان توسط مادر در دوران بارداری به‌عنوان یك عامل خطر و عمده بیماری‌های بدخیم ازجمله سرطان خون در سنین بعدی در فرزند او محسوب می‌شود. بنزن موجود در دود سیگار و قلیان می‌تواند باعث ایجاد سرطان خون در افراد غیر سیگاری شود كه در معرض دود دخانیات قرار دارند. همچنین استنشاق دود سیگار و قلیان می‌تواند باعث افزایش بیماری بدخیم بافت لنفاوی در كودكان شود.

مطالعات مختلف رابطه‌ سرطان ریه در بزرگ‌سالی با استنشاق دود دخانیات در كودكی را نشان داده‌اند. درمجموع یافته‌های پژوهش‌های مختلف، رابطه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات با سرطان ریه را نشان می‌دهد.

بیماری‌های دستگاه تنفس تحتانی: شیرخوارانی كه والدین سیگاری یا قلیانی دارند بیشتر از سایرین در معرض خطر بیماری‌های دستگاه تنفس تحتانی قرار دارند. ازجمله افزایش معنی‌دار در ابتلا به برونشیت و ذات‌الریه در سال اول زندگی؛ که احتمالاً این حالت به دلیل تشدید دود سیگار به‌صورت مستقیم و بیماری‌های عفونی در ایجاد این بیماری‌ها می‌تواند نقش داشته باشد.

تماس با دود دخانیات در دوران جنینی می‌تواند با ایجاد تغییراتی بر روی راه‌های هوائی در افزایش خطر بیماری‌های دستگاه تنفس تحتانی مؤثر باشد. به‌طور تقریبی اگر هرکدام از والدین دخانیات مصرف كنند، ۵۰ درصد شانس ابتلا به بیماری‌های تنفس تحتانی در فرزندشان افزایش می‌یابد. به‌علاوه خطر ایجاد بیماری‌های دستگاه تنفس تحتانی به مقدار دود سیگار موجود در محیط نیز بستگی دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض دود سیگار می‌تواند باعث افزایش احتمال ایجاد عفونت‌های تنفسی و سرفه‌های شبانه كودكان شود.

سایر علائم بیماری‌های تنفسی: در فرزندان افراد مصرف‌کننده دخانیات، احتمال سرفه‌های مزمن، احتقان و خس‌خس سینه افزایش می‌یابد. اگر هردوی والدین سیگاری باشند، بیشترین میزان خطر برای فرزندشان وجود دارد. این علائم و بیماری‌های تنفسی در شیرخوارانی كه مدت بیشتری را با والدین خود می‌گذرانند بیشتر است.

آسم: تماس با دود دخانیات می‌تواند باعث بروز و تشدید بیماری آسم شود كه شاید به علت افزایش تعداد عفونت‌های تنفس تحتانی در اوایل كودكی یا به دلیل التهاب سلول‌های مجاری هوائی باشد. اگر مادر باردار، دخانیات مصرف كند و به این وسیله جنین او در معرض دود قرار گیرد، سموم موجود در دود دخانیات می‌تواند بر روی نمو ریه تأثیر گذاشته و خطر آسم را افزایش دهد و همچنین باعث كاهش عمل تهویه ریوی بلافاصله بعد از تولد شود. همچنین تماس با دود دخانیات در دوران كودكی می‌تواند باعث افزایش احتمال شروع بیماری آسم در دوران بزرگ‌سالی شود.

تأثیر دود سیگار و قلیان بر تكامل ریه: در طی دوران كودكی، افزایش عملكرد ریه کم‌وبیش به‌موازات افزایش طول قد پیش می‌رود. مصرف دخانیات توسط والدین اثر بازدارنده‌ای بر روی رشد و كاركرد ریه در دوران كودكی اعمال می‌کند. همچنین تماس با دود سیگار و قلیان در دوران كودكی باعث كاهش جریان بازدمی هوا می‌شود.

مصرف دخانیات توسط مادر باردار و همچنین قرار گرفتن او در معرض دود سیگار و قلیان می‌تواند تا مدت‌ها بعد باعث افزایش تعداد عفونت‌های تنفسی حاد در فرزند او شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان همچنین به‌عنوان یك عامل خطر در بروز بیماری‌های سل در كودكان كم سن و سال شناخته‌شده است.

عوارض تنفسی مزمن ناشی از دود سیگار و قلیان: در هوای بازدمی تنفس افراد در معرض دود سیگار و قلیان سبب التهاب شده و در درازمدت باعث ایجاد بیماری‌های انسدادی مزمن ریه می‌شود. مطالعات نشان داده‌شده كه در بزرگ‌سالان قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان ممكن است باعث تشدید علائم حاد تنفسی و افزایش عوارض بیماری شود. استنشاق دود سیگار و قلیان در بزرگ‌سالان با كاهش كاركرد ریه همراه است اما این حالت، دستگاه تنفسی كودكان را بیشتر از بزرگ‌سالان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دود سیگار و قلیان باعث التهاب بینی و سینوس‌ها شده و باعث افزایش تعداد دفعات ابتلا به سرماخوردگی همچنین سبب افزایش طول دوره سرماخوردگی می‌شود.

تأثیر دود سیگار و قلیان بر روی بیماری‌های گوش میانی: در كودكانی كه در معرض دود دخانیات قرار دارند التهاب گوش میانی به‌طور شایع اتفاق می‌افتد و خطر جمع شدن مایع در گوش میانی و عفونت مزمن گوش میانی را افزایش می‌دهد.

عوارض دندانی: تماس با دود سیگار و قلیان، خطر پوسیدگی دندان‌ها در كودكان را افزایش می‌دهد چون افزایش سطح نیكوتین خون در اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار با پوسیدگی دندان‌های شیری همراه است.

بیماری‌های قلبی- عروقی: مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود آن بیماری‌های شریان‌های عروق کرونی قلب (كشنده یا غیر كشنده) را در پی دارد؛ اما خطر ابتلا به این بیماری‌ها با درمان سیگار رو به كاهش می‌باشد.

اختلالات جدار رگ‌ها و چربی‌های خون: قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان باعث اختلال فعالیت عروق می‌گردد، بنابراین كودكان در معرض دود دخانیات به‌طور ناخواسته در معرض روند و بروز پیشرفت بیماری تصلب شرایین قرار می‌گیرند. مصرف دخانیات و وجود دود سیگار در محیط بر روی سطح چربی‌های خون تأثیرگذار است؛ و در فرزندان افراد سیگاری، سطح چربی مفید خون كاهش می‌یابد.

رابطه دود دخانیات و بیماری‌های آلرژیك: در افراد سیگاری و کسانی که در معرض دود سیگار و قلیان قرار دارند، سطح ایمنی خون کاهش می‌یابد؛ بنابراین دخانیات را در بروز این بیماری‌ها نباید نادیده گرفت.

اثر دود دخانیات بر روی طول عمر: قرار گرفتن در معرض دود دخانیات باعث كاهش طول عمر می‌شود؛ اما درمان سیگار و قلیان این خطر را به نصف می‌رساند. مصرف دخانیات و یا قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها باعث افزایش مرگ‌ومیر می‌شود.

عوارض عصبی-روانی دود دخانیات: دود سیگار و قلیان باعث ایجاد و تشدید افسردگی ‌شده و بر روی تكامل كودكان تأثیر منفی می‌گذارد و باعث تأخیر در تكامل طبیعی شیرخوار می‌شود. مصرف دخانیات توسط مادر در دوران بارداری، با افزایش احتمال تومورهای سیستم اعصاب مركزی در كودكان همراه است، این عوارض وابسته به مقدار مصرف سیگار و مدت قرار گرفتن در معرض دود آن هستند.

تأثیر دود دخانیات بر روی دستگاه گوارش: دود سیگار و قلیان می‌تواند باعث ایجاد و تشدید بازگشت محتویات معده به مری یا ری فلاکس شود. دود سیگار موجود در محیط می‌تواند در ایجاد و تشدید قولنج شیرخواران نقش داشته باشد؛ و عامل مهمی در بروز و تشدید ورم معده و زخم‌های معده است.

چاقی کودکان: مطالعات جدید نشان می‌دهد که استعمال سیگار در کنار کودک نوپا باعث چاقی او در سنین بالاتر می‌شود. محققان کانادایی می‌گویند: کودکان نوپایی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند در مقایسه با همسالانی که در چنین شرایطی نیستند تا سن 10 سالگی چاق می‌شوند. کودکانی که به‌طور متناوب یا پیوسته در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند به‌احتمال‌زیاد بیشتر از همسالان خود دچار چاقی می‌شوند. شاخص توده بدن در این افراد 50% بالاتر از بقیه کودکان است. قرار گرفتن در معرض دود سیگار در اوایل دوران کودکی بر عدم تعادل غدد درون‌ریز و تغییر عملکرد عصبی در این دوره بحرانی رشد تأثیر منفی گذاشته و سیستم‌های حیاتی در حال رشد تا اواسط دوران کودکی را به‌شدت تخریب می‌نماید. دود سیگار فرآیندهای سیستم ایمنی بدن، عصبی و قلبی و عروقی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چون سیستم‌های حیاتی کودکان نسبت به بزرگ‌سالان در مقابل اثرات سمی دود سیگار آسیب‌پذیرتر هست.

 

 کودکان از واکنش‌های بزرگ‌سالان می‌آموزند که در آینده چگونه رفتار وزندگی کنند

تهیه و تنظیم: مسافر سیگار مسعود مصطفی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات