تاثیر سیگار بر املاح (2)
پنجشنبه 14 بهمن 1395 ساعت 11:34 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

تأثیر سیگار بر املاح

(قسمت دوم)

املاح از طریق مواد غذایی وارد بدن ما شده و در اثر هضم غذا، آزاد می‌شوند و به‌صورت یون، جذب دیواره روده می‌گردند و از طریق خون به کبد و به دیگر اندام‌ها هدایت می‌شوند و سیگار موجب می‌شود جذب املاح کند یا کاهش یابد زیرا سیگار به‌تمامی ارکانی که در مطلب بالا ذکر شد آسیب جدی می‌زند و گاها" آن عضو را از بین می‌برد و عملکرد اعضاء را مختل می‌نماید بنابراین اجازه جذب املاح را به اعضای بدن نمی‌دهد پس بهترین راه درمان مصرف سیگار با متد dst و به‌صورت تدریجی است.

املاح در بدن ما فعالیت‌ها و نقش‌های متفاوتی دارند ازجمله تنظیم فعالیت آنزیم‌ها، کمک به انتقال مواد به سلول‌ها، حفظ تعادل مواد قلیای و اسیدی، استحکام استخوان‌ها، حرکت عضلات، انتقال پیام‌های عصبی، طراوت و شادابی پوست، افزایش سطح انرژی، جلوگیری از خشم و خشونت، جلوگیری از خستگی و سستی و صدها فعالیت دیگر که بدن انسان به این مواد معدنی حیاتی نیازمند است....

روی (زینک) جزء عناصر معدنی و ضروری است که بدن انسان به آن نیاز اساسی دارد که در بعضی از اعضای بدن مثل چشم، پانکراس و پوست مقدار بیشتری ذخیره‌شده است. خانم‌های باردار و شیرده همچنین نوزادی که در معرض دود مستقیم و غیرمستقیم سیگار و قلیان قرار دارند و افرادی که سیگار مصرف می‌کنند به مقدار کافی عنصر روی را دریافت نمی‌کنند درنتیجه دچار عوارضی از قبیل ناراحتی کلیوی، کبدی، نقض ایمنی، دیابت، بیماری‌های عفونی، کم‌خونی، انواع سرطان، زخم‌های پوستی، مشکلات طحال، سرماخوردگی‌های متعدد و طولانی و آرتروز می‌شوند. همچنین در دختران سیگاری و یا دخترانی که در معرض دود سیگار و قلیان قرار دارند به علت کاهش و کمبود روی (زینک) باعث فعال نشدن تخمدان‌ها و در پسران و آقایان اختلال در سیستم جنسی و کم شدن اسپرم‌ها شده که منجر به ناباروری می‌گردد.

همچنین در اثر مصرف سیگار و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار سبب اختلال در رشد نوزاد، اختلال در حافظه و یادگیری، اختلال در رشد اندام‌های جنسی، ریزش مو، تغییر شکل ناخن‌ها و ایجاد لکه‌های سفیدرنگ روی ناخن‌ها، کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، خرابی دندان‌ها، تیروئید، پوکی استخوان می‌شوند که نشانه‌های کمبود و یا کاهش جذب عنصر روی در بدن است.

هر یک نخ سیگار 15000 رادیکال آزاد وارد بدن شخص مصرف‌کننده و اطرافیان می‌کند که در صورت وجود نداشتن مواد آنتی‌اکسیدان، بیماری‌های مختلف و عجیبی در بدن ایجاد می‌شود که در اطراف ما عوامل رادیکال زا و اکسیدان بسیار فراوان است که متأسفانه امروزه رابطه اکثر بیماری‌ها با این عوامل اکسید و رادیکال زا ثابت‌شده است.

ویتامین C-E-A املاح معدنی روی و سلنیوم پنج آنتی‌اکسیدان بسیار قوی شناخته‌شده در بدن هستند که عامل حفظ سلامتی و مبارزه با بیماری‌ها به شمار می‌روند که عنصر حیاتی روی در افزایش سطح سیستم ایمنی و کارکرد صحیح دستگاه ایمنی نقش مهمی را به عهده دارد که روی عوامل و فلزات سمی واردشده به بدن را خنثی می‌کند و از همه مهم‌تر در فعالیت تکثیر سلول‌ها نقش مؤثرتری دارد. عنصر روی تعادل الکترولیت‌ها و اسیدهای بدن نقش دارد و کمبود روی تعادل آب در داخل و خارج سلول‌ها را به هم می‌زند که متأسفانه مصرف سیگار اجازه جذب روی را به مقدار کافی در بدن فرد سیگاری و اطرافیانش را نمی‌دهد و باعث مشکلات عدیده‌ای می‌شود

بدن ما برای داشتن استخوان‌های قوی و سالم به مقدار کافی کلسیم نیازمند است و کمبود کلسیم تبدیل به مشکل اساسی خواهد شد تا جایی که کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار خواهد داد بنابراین باید از دوران جنینی و کودکی به این ماده حیاتی اهمیت داد و در امان ماندن جنین، نوزاد، مادران باردار و شیرده از قرار گرفتن در معرض دود این قاتل 8 سانتی خیلی مهم است و برای مصرف‌کننده‌های سیگار باید از هر موضوعی مهم‌تر و بااهمیت‌تر باشد چراکه اینان قربانیان اصلی مضرات سیگار من و شما هستند اما هیچ نقشی در بیماری‌ها و گرفتاری‌های سیگار و قلیان و دود آن‌ها ندارند و وظیفه تک‌تک ما انسان‌ها این است که به فکر سلامتی تمام مادران و خواهران و فرزندان این مرزوبوم باشیم نه این‌که فقط به سیگار کشیدن خود بهاء دهیم

علائم کمبود کلسیم؛ گرفتگی عضلات، جمع شدن ستون فقرات، انقباض ماهیچه‌ها اختلال در عملکرد عصب عضلات؛ بی‌حسی دست‌وپاها، لخته شدن خون، اختلال جریان عصبی، شکستگی‌های مکرر، پوکی استخوان‌ها را می‌شود نام برد و نکته مهم این است که جذب کلسیم در خون به‌صورت یون از دیواره روده صورت می‌گیرد که سیگار و مواد دخانی این اجازه را نمی‌دهد؛ و بدانیم مصرف سیگار، چای، قهوه، قلیان، مواد مخدر، قرص‌های اعصاب و روان‌گردان‌ها همگی جلوی جذب کلسیم را می‌گیرند.

یکی از دلایل کاهش وزن و لاغری افراد سیگاری در کمبود منگنز است همچنین التهاب‌های پوستی، حالت تهوع، تغییر رنگ پوست، کاهش رشد و ریزش مو، سفید شدن موی سروصورت، درد مفاصل، عدم ترمیم نقاط آسیب‌دیده بدن، عدم رشد را باید در کمبود منگنز جستجو کرد و کلسترول بالا، تصلب شرایین و سرگیجه از فقدان و کاهش منگنز در افراد سیگاری است

فسفریک درصد وزن بدن را تشکیل می‌دهد و به رشد و ترمیم سلول‌های بدن کمک می‌کند همچنین توان و نیروی لازم را در فرد به وجود می‌آورد. درد ناشی از ورم مفاصل و عدم بهبودی آن، عدم بهداشت و سلامتی دندان و لثه‌های سیگاری‌ها از کمبود فسفر است. تمام مواد انرژی‌زا بااتصال به مولکول فسفر انرژی را در خود ذخیره می‌کند بنابراین کمبود فسفر در افراد سیگاری سبب این می‌شود که دائماً از کاهش سطح انرژی رنج می‌برند.

اختلالات عصبی، اسکلتی، خونی، کلیوی و پوکی استخوان افراد سیگاری و کسانی که در معرض دود سیگار قرار دارند از بر هم خوردن تعادل و عملکرد جذب کلسیم و فسفر است که در جهت نادرست هدایت می‌شوند و بدترین ضربه سیگار درزمانی به بدن وارد می‌شود که کلسیم و فسفر اندکی جذب بدن می‌شوند که باعث پیچیده‌تر شدن متابولیسم بدن می‌شود.

کمبود آهن و کم‌خونی یکی از مشکلات افراد سیگاری و اطرافیان سیگاری‌ها هست؛ چون آهن برای تولید گلبول قرمز یک امر حیاتی است که به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می‌کند که کمبود آهن در افراد سیگاری سبب خستگی مفرط همیشگی می‌شود زیرا اکسیژن کمتری به بافت‌های بدن آنان می‌رسد و بدن از انرژی که به آن نیاز دارند محروم می‌شود و در اثر کمبود آهن شخص سیگاری دائماً احساس ضعف و بی‌قراری می‌کند و نمی‌تواند روی کارهای خود تمرکز نماید و نکته دیگر این است که رنگ‌پریدگی چهره، لب، لثه و پلک‌ها نشانه کمبود آهن در افراد سیگاری‌ها است.

اگر میزان اکسیژنی که به بدن می‌رسد پائین باشد هرچقدر هم عمیق نفس بکشیم باز دچار کمبود نفس خواهیم شد و اگر هنگام بالا رفتن از پله‌ها و ورزش کردن نفس کم می‌آوریم بدانید دچار کمبود آهن شده‌اید و یکی از عوامل مهم تپش قلب، بی‌قراری، سردرد، بی‌نظمی ضربان قلب، بزرگ شدن قلب و سکته‌های قلبی و مغزی افراد سیگاری و هم‌نشین‌های آنان از کمبود آهن به وجود می‌آید.

کمبود اکسیژن در بدن افراد سیگاری و افراد کناردستی سبب تحریک سیستم سمپاتیک عصبی شده و کمبود آهن ضربان قلب را بالا می‌برد و فرد بدون دلیل در وضعیت اضطراب یا مبارزه، خشم، نگرانی، ترس و پرخاشگری قرار می‌گیرد.

وجود عنصر مس به جذب آهن، تأمین اکسیژن برای بافت‌های بدن و مغز، آزاد شدن انرژی در بدن، تعادل ترشح هورمون‌ها، عملکرد بهتر مغز و اعصاب کمک شایانی می‌کند و برای ساخت سلول قرمز خون و ترشح آدرنالین ضروری است و برای فعالیت آنزیم‌های روده‌ها ارتباط نزدیک دارد و با ترشح سطح استروژن در ارتباط است و میزان دوپامین و نوراپی را افزایش می‌دهد و افراد سیگاری خود و عزیزانشان را از این ماده و عنصر حیاتی محروم می‌کنند. همچنین عدم جذب و کاهش مس سبب خفگی سلول‌ها و فقدان اکسیژن در آن‌ها می‌شود و از افسردگی، بی‌خوابی، تغییرات شخصیتی، کندذهنی و درگیری دائمی ذهنی و از همه مهم‌تر از عدم هماهنگی صور پنهان رنج می‌برند.

ید از عناصر مهم و مغذی است که معمولاً از طریق غذا و آب به بدن می‌رسد و برای سلامت بدن و رشد مناسب ضروری است که سیگار اجازه جذب این ماده حیاتی را نمی‌دهد انسان برای انجام فعالیت روزانه خود نیاز به ترشح چند نوع هورمون از غده تیروئید مثل سوخت‌وساز، تولید انرژی، عملکرد صحیح مغز و سلول‌های عصبی را دارد که کمبودید انسان را از خیلی از توانایی‌ها محروم می‌کند.

تهیه و تنظیم: مسافر سیگار مسعود مصطفی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات