وظایف رهجو
چهارشنبه 13 بهمن 1395 ساعت 11:26 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

وظایف رهجو

مرام سفیران کنگره

رهجو پیش از هر چیز، باید بداند سرمایه مادی، معنوی، علمی همچنین سلامتی، موفقیت، حسن خلق، آداب و رفتار را و از همه مهم‌تر عمر دوباره‌اش را تحت رهبری راهنمای گرامی‌اش به دست آورده است بنابراین باید سر تعظیم فرود بیاورد.

راهنمایی را که به‌عنوان الگو انتخاب می‌کنیم، قطعاً از شایستگی کامل برخوردار است زیرا راهنمایان کنگره 60 افرادی باایمان، دین‌دار، مخلص، عاشق، پاک‌دامن و در صیانت نفس مشهور می‌باشند. رهجو باید شیفته و در پی آگاهی‌ها، شناخت و معرفت و دانایی راهنما گردد؛ زیرا سود چنین راهنمایانی به باورهای درست و صحیح و فضایل اخلاقی به‌مراتب از هر گنجی سودمندتر است. رهجو در تفکر و اندیشه‌اش باید بداند راهنما و استاد خود از سلامت برخوردار است و به‌نوعی پدر واقعی و معنوی او محسوب می‌شود و مسلماً مقام پدر معنوی از پدر جسمانی بالاتر و ارجمندتر است، پس احترام به او واجب و ضروری است.

ارج نهادن و تجلیل از مقام والای انسانی او به‌واسطه خدمت بلاعوض به مخلوقین خدا، تواضع و فروتنی در برابر راهنما را می‌طلبد و در حق‌شناسی از راهنما در طول سفر اول و یا دوم حتی در طول زندگی نباید غافل ماند و به خاطر تمام آن آرامشی که بر وجودمان و خانواده‌مان و حتی نسل بعدی و در برابر کسی که این‌همه عشق و محبت را از او آموختیم، فروتن باشیم و در همه حال به نیکی از او یاد کنیم و سپاسگزار باشیم.

راهنمایی‌ها و هشدارهای راهنما همگی در راستای سازندگی و رشد و پیشرفت من رهجو هست و بایستی در برابر تمام اعمال و رفتار راهنما شکیبا بود. باید زودتر از راهنما در کلاس درس او حاضر شد و نباید زودتر از راهنما لژیون را ترک کرد. رهجو باید حرمت راهنما را حفظ کند و هنگام ورود راهنما به لژیون بر رهجو وظیفه و لازم است به احترام او بایستد و در محضر او به‌گونه‌ای بنشیند که نمایانگر ادب و نزاکت باشد. بدون اجازه و بانام کوچک راهنما را خطاب نکند و در شرایط لزوم و با رعایت حقوق دیگران پرسشش همراه باشد تا ایجاد مزاحمت برای راهنما و دیگر رهجویان نباشد و در هر شرایطی بخصوص وقتی‌که مشغول گفتگو، مطالعه یا صحبت کردن است مزاحمتی از طرف رهجو ایجاد نگردد تا حرفی یا نکته‌ای تحمیل راهنما نشود و از مهم‌ترین وظایف رهجو این است که با اشتیاق و علاقه به سخنان راهنما در لژیون گوش فرا دهد نگاهش را بر او متمرکز سازد و با تمام وجود محو سخنان و کلمات راهنما باشد و با دقت به گفته‌های وی بیندیشد و آن را در حافظه خویش نگه دارد تا در مواقع لزوم بهره‌برداری کند. بی‌جهت به این‌سو و آن‌سو ننگرد تا تمرکز خود و راهنما و اطرافیان به هم نخورد و در لحظاتی که راهنما گفتگو می‌کند با گوشه چشم و چشمک زدن یا با دست خود در حضور او اشاره نکند و از همه مهم‌تر در محضر راهنما با دیگران درگوشی و پنهانی صحبت نکند و نخندد و رهجو در هنگام گفتگو تن صدا را طوری تنظیم کند که آداب بیان رعایت شود.

رهجو باید به حرف راهنما گوش فرا دهد و صداقت کامل داشته باشد تا راهنما او را به نتیجه برساند چون ما به کنگره می‌آییم تا یاد بگیریم و تغییر کنیم. به گفته جناب آقای مهندس: ما در کنگره می‌خواهیم تنها خاصیت خود را که همانا جوهر آموزش است پیدا کنیم و تنها یک هدف‌داریم؛ اول درمان اعتیاد و در ادامه آموزش قوانین الهی و زندگی، فراگیری دانش جهان‌بینی، رعایت حرمت انسانی، آموزش چگونه زیستن، چیره شدن بر اهریمن و هوای نفس، خارج شدن از قیدوبندهای دنیوی تا رسیدن به کمال و این امکان‌پذیر نیست مگر باراهنمایی‌های راهنمای خود تا به شناخت، درک و آگاهی عمیق برسیم؛ بنابراین رهجو نباید غیبت کند و همیشه باید وقت‌شناس باشد و وارد مسائل حاشیه‌ای و معرکه‌گیری نشود، مشکلی برای کنگره در درون و بیرون درست نکند، نسبت به خدمت کردن بی‌تفاوت نباشد همچنین مهم‌ترین و بزرگ‌ترین وظیفه رهجو تلاش و خدمت به هم نوعان دردمند از جنس خود برای رهایی از بند اعتیاد و در همه حال نسبت به حفظ و رعایت حرمت جایگاه ایجنت، مرزبان، استاد، دبیر، نگهبان، دیده‌بان و راهنمایان گرامی کوشا باشد تا خدشه‌ای به شأن و منزلت این جایگاه‌ها و جایگاه‌های خدمتی دیگر تحت هیچ شرایطی وارد نشود.

رهجو نباید در خطاب به راهنما بگوید چرا؟! نه قبول ندارم، چه کسی چنین گفته، این سخن شما در کجاست، یا آنچه نقل کرده‌اند با گفتار شما مغایرت دارد، اینان کلمات و سخنان زشت و ناپسند و دور از ادب است و قطعاً برای رهجو تخریب ایجاد می‌کند. اگر هدف رهجو بهره‌گیری از راهنما و مطالب مبهم درمان اعتیاد است باید در جلسه خصوصی آن‌ها را مطرح کند تا قانع شود، پس شایسته است از لحن کور و تاریک استفاده نکند بلکه سخن خود را تلطیف دهد.

چنانچه اشتباه لفظی از طرف راهنما بیان شد رهجو حتماً باید نادیده بگیرد نه اینکه به آن دامن بزند و نباید هنگام غفلت و اشتباه راهنما، چهره خود را دگرگون سازد و یا با اشاره به دیگران بفهماند که سخن راهنما را مردود می‌داند. اگر زبان راهنما گرفت و به علت جابجا شدن حروف کلمه یا واژه تغییر کرد یا مفهوم زننده‌ای داشت، رهجو حتماً باید آن را نشنیده گرفته و به‌کلی فراموش کند و حتی برای کسی بازگو نکند.

رهجو نباید پاسخ پرسش‌های راهنما را پیش‌دستی کند، سخنان راهنما را نباید قطع کند، رهجو نباید در سخنان راهنما وقفه ایجاد کند و پیوستگی کلامش را با مدام حرف زدن از هم بگسلد. درحالی‌که می‌تواند با بلند کردن دست و اجازه راهنما، به‌موقع پرسشش را مطرح کند. نباید بیجا و بی‌موقع راجع به موضوعی از راهنما سؤال پرسید زیرا مطرح کردن پرسش در بین سخنان، صحیح نیست. باید صبر کرد تا راهنما به مقصد برسد و آنگاه پرسش را با او در میان گذاشت. از طرفی نباید به خاطر خجالت و شرم از پرسش دریغ ورزید زیرا تا چیزی یا مطلبی یا مشکلی بیان نشود آن مشکل برای آن شخص حل نمی‌شود و تا حقیقت و واقعیت موضوع روشن نشود آن فرد در رنج بسر می‌برد چون کلید هر قفلی پرسش است.

حرکت و راه رفتن در معیت راهنما در شعبه یا پارک طالقانی و مکان‌های بیرون، نمایانگر احترام و محبت به اوست، نباید راهنمایان محترم را از فاصله دور با صدای بلند خواند یا از پشت سر و از راه دور به او سلام کرد. رهجو حد و حدود خود باراهنما را باید حفظ کند زیرا این احترامی که به راهنما تقدیم می‌شود و هر رفتاری که نشانه احترام به راهنما لازم باشد علاوه بر آنکه کوشش بر ادای حق راهنما است، باعث رشد و شکوفایی صفات نیک رهجو و وفاق معنوی وی در کنگره می‌شود زیرا پاداش احترام و حرمت راهنمایان کنگره 60 از روزه‌دار سحرخیز، شب‌زنده‌دار و جنگجو درراه خدا فزون‌تر است.

امیدوارم تا به امروز رهجوی خوب و واقعی برای کنگره و بهترین راهنمای عمرم بوده و باشم و در آینده هم انسانی مفید برای خانواده کنگره 60، جامعه و میهن عزیزم باشم

مسافر مسعود مصطفی
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
جمعه 15 بهمن 1395 16:34
باتشکر از آقا مسعود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic