تاثیر سیگار بر جذب املاح
دوشنبه 4 بهمن 1395 ساعت 19:46 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

تأثیر سیگار بر املاح

(قسمت اول)

در جهان میلیون‌ها نفر در اثر استعمال سیگار جان خود را از دست می‌دهند اما صدها میلیون نفر از آسیب‌های ناشی از سیگار رنجی می‌برند که مرگ بهتر از آن‌ است. مسلماً تاکنون مطالب زیادی در مورد خطرات و مضرات سیگار خوانده و شنیده‌اید و مطلب امروز در مورد عدم جذب املاح و ویتامین‌ها ناشی از مصرف سیگار یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار است که پزشکان معتقدند رابطه معناداری بین استعمال سیگار و دود آن با عدم جذب یا کاهش جذب املاح و ویتامین‌ها وجود دارد.

جذب ویتامین B12 از دیواره روده بستگی به وجود کلسیم دارد و آنزیم‌های که از کربوهیدرات چربی پروتئین انرژی آزاد می‌کنند به‌وسیله کلسیم فعال می‌شوند. همچنین سیگار کشیدن اثرات مخربی روی متابولیسم و میزان جذب ویتامین D دارد.....

هرچقدر سیگار بیشتر بکشید، مقدار بیشتری ویتامین C در بافت‌های بدن و خون فرد مصرف‌کننده سیگار و اطرافیان از بین می‌رود و آسیبی که سیگار به سلول‌های بدن شما می‌زند موجب می‌شود برای خنثی کردن این آسیب، ویتامین C بیشتری نیاز داشته باشید و نکته مهم این است که ویتامین C یکی از مؤثرترین آنتی‌اکسیدان‌های است که از بروز برخی بیماری‌ها و سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند همچنین سیگار تأثیر منفی بر روی عملکرد و کاهش جذب ویتامین‌های A، E و سلنیوم موجود در بدن دارد و هیچ غذا و داروی یا آنتی‌اکسیدانی نمی‌تواند اثرات زیان‌آور سیگار بر بدن را جلوگیری کند بنابراین عموم افراد سیگاری سیستم ایمنی بدن آن‌ها به‌خوبی قادر به مقابله با بیماری‌ها نیستند و در مواجه با بیماری‌های مختلف، آسیب‌پذیرترند و عوارض جانبی سیگار برای مصرف‌کننده و اطرافیان عموماً عوارض غیرقابل جبرانی است که در آینده‌ای نزدیک فرد و اطرافیان را زمین‌گیر می‌کند؛ و تنها روش سودمند، درمان مصرف سیگار برای همیشه با متد DST کنگره 60 با جایگزینی آدامس نیکولایف به‌صورت تدریجی است.

نیکوتین حاصل از سوختن باعث کمبود و کاهش جذب املاح شده و از همه مهم‌تر موجب کاهش سطح پتاسیم، منیزیم، کلسیم، روی، منگنز، فسفر، آهن، مس، ید، در مکانیسم بدن شده و این عمل آرایش سلول‌ها و مولکول‌ها را تغییر می‌دهد و درنتیجه عضلات و ماهیچه‌ها و اندام انرژی لازم را برای جابجایی و حرکت به‌صورت فعال وزنده را ندارند بنابراین کارایی و راندمان داروی اپیوم تینکچر ‌کاهش پیدا می‌کند و مصرف OT توأم با سیگار اجازه جذب املاح موجود در داروی اپیوم را نمی‌دهد و این اشخاص همیشه عصبی، خسته، آشفته، بی‌اشتها، بی انرژی، درد عضلانی، بی‌خوابی، کمردرد، درد مفاصل دارند و نکته مهم این است کمبود و عدم جذب املاح مانع ارسال سیگنال‌های مناسب بدن شده درنتیجه منجر به کرختی و بی‌حالی می‌شوند.

پتاسیم یکی از مواد معدنی موردنیاز بدن است. این ماده معدنی موجب افزایش شادابی، عدم تحریک‌پذیری، کنترل فشارخون و خطر ابتلا به سکته‌های مغزی و قلبی را کاهش می‌دهد

هر سلول دارای یک پمپ سدیم و پتاسیم است که سدیم را از سلول خارج و پتاسیم را به داخل سلول پمپ می‌کند بر همین اساس اگر سدیم از درون سلول به خارج پمپ نشود آب در سلول تجمع یافته و سبب پارگی آن می‌شود. این پمپ برای فعالیت‌های ماهیچه‌ای و عصبی اهمیت ویژه‌ای دارد و کمبود پتاسیم ابتدا بر ماهیچه‌ها و اعصاب اثر سوء و مخرب می‌گذارد و در ادامه فقدان و کاهش سطح پتاسیم در بدن سبب کاهش سریع انرژی می‌شود و برای همین امر فعالیت بدنی و تحرک سیگاری‌ها کند و کمتر است. چون سبب ضعف و خستگی شدید ماهیچه‌ها ‌شده و حتی سبب کم‌خوابی، نامنظمی ضربان قلب و تأخیر در تخلیه معده می‌شود.

سیگار، الکل، مواد مخدر، قند و شکر، چربی‌های غیرطبیعی، مصرف مواد غذایی حاوی مواد نگه‌دارنده (تاریخ‌مصرف) و عدم ورزش سبب عدم جذب املاح بخصوص پتاسیم و منیزیم شده که باعث شکستن و تجزیه عضلات، تخریب گلبول‌های قرمز، دیابت، تعریق بیش‌ازحد، کمبود اسیدفولیک، خستگی مفرط، عصبانیت، پرخاشگری، خشم، اضطراب، بی‌قراری، کمبود سطح انرژی، بی‌حوصلگی، درد کف دست‌وپاها، درد پشت ساق پاها و انگشت دست‌وپا، عدم تعادل آب در بافت سلول‌ها، عدم تنظیم در انتقال مواد مغذی به درون سلول‌ها را به دنبال دارد زیرا پتاسیم ماده معدنی است که دارای بار مثبت بوده که سبب فعالیت طبیعی قلب و ماهیچه‌های اسکلتی شده و موجب حفظ تعادل مواد قلیای در بدن می‌شود که متأسفانه با مصرف سیگار یا قرار دادن عزیزانمان در معرض دود این قاتل 8 سانتی، هم خود را هم عزیزان و دلبندمان را از این ماده حیاتی محروم می‌کنیم.

منیزیم یکی از مواد معدنی برای بدن انسان است که درواقع افراد برای داشتن عضلات، سیستم عصبی و سیستم ایمنی قوی، ضربان قلب، داشتن استخوان‌های محکم ضروری است.

کمبود منیزیم می‌تواند برای انسان مشکلاتی نظیر گرفتگی عضلات، مشکلات قلبی_عروقی، دیابت، فشارخون، مشکلات عصبی، میگرن، پوکی استخوان، سکته‌های قلبی و مغزی ایجاد کند که عدم آگاهی از مصرف سیگار موجب بدی حال خود و اطرافیان می‌شود و درواقع منیزیم یک عنصر مغذی است که انرژی بدن را تکمیل کرده و به کارکرد بهتر بدن کمک می‌کند که متأسفانه با مصرف سیگار، کارکرد صحیح و انرژی پاک را با دستان خودمان از چرخه طبیعی خارج می‌کنیم. حتی کمبود سطح منیزیم سبب افسردگی، مشکلات تنفسی، لرزش دست‌وپا، اسپاسم عضله، بی‌اشتهایی، تشنج، کما، اختلال رفتاری و زودرنجی می‌شود و از همه مهم‌تر کمبود منیزیم باعث باز شدن گیرنده‌های درد در مغز و سیستم عصبی شده و به افزایش درد ماهیچه‌ها دامن می‌زند.

در کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند عوارضی مانند اختلال در رشد، آشفتگی روانی، تحریک‌پذیری عصبی و اختلالات قلبی_عروقی را در پی دارد.

یکی از مشکلات افرادی که از ناراحتی میگرن رنج می‌برند کمبود منیزیم است که سیگار یکی از علل مهم مکانیسم حملات میگرنی است. برای همین زمانی که در پروسه درمان سیگار و قطع مصرف آن قرار می‌گیریم از آرامش و خونسردی نسبی برخوردار می‌شویم و با قطع کامل و دوره ریکاوری خیلی از مشکلات و بیماری‌های فرد و اطرافیان برطرف می‌گردد.

ریشه مشکلات سیستم گوارشی، جذب و هضم غذای افراد سیگاری را باید در کمبود و کاهش جذب منیزیم و عناصر معدنی جستجو کرد همچنین کمبود منیزیم سبب ضعف عمومی می‌شود زیرا منیزیم نقش کلیدی در شکستن گلوکز و تولید انرژی دارد که باعث افزایش سوخت‌وساز بدن شده و خستگی و ضعف را برطرف می‌کند.

منیزیم به‌عنوان گشادکننده عروق، کمک می‌کند به انعطاف‌پذیر شدن رگ‌های خونی؛ بنابراین یکی از عوامل تنگی عروق کمبود منیزیم است که توسط افراد سیگاری و قلیانی با غلیظ شدن خون و لخته شدن و چسبندگی آن صدمات جدی به مغز و ارکان بدن وارد شود و کمبود منیزیم بر روی عملکرد درست گیرنده‌های مغز، میزان یادگیری، حافظه، تأثیر منفی می‌گذارد و با قطع مصرف سیگار و رفع کمبود سطح منیزیم بدن، در انتقال‌دهنده‌های عصبی باعث ایجاد آرامش مغزی، لذت بردن از خواب، آرامش فیزیکی و ذهنی خواهد شد که قطع مصرف سیگار توأم با درمان اعتیاد اثر مستقیم بر روی توانایی، یادگیری و حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد و میزان توجه به دروس، قدرت تجزیه‌وتحلیل را افزایش می‌دهد و از همه مهم‌تر آشفتگی ذهنی را کاهش می‌دهد.

کمبود منیزیم باعث رسوب فلزات سنگین در مغز می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های پارکینسون، ام‌اس، آلزایمر، اسکیزوفرنی را افزایش می‌دهد.

یکی از دلایل بوی ناخوشایند عرق بدن از کمبود سطح منیزیم است چون منیزیم به کنترل فعالیت غدد و خنثی کردن مواد شیمیایی تولیدکننده بو کمک می‌کند.

کم‌شنوایی از علائم کمبود منیزیم است چون منیزیم از تشکیل رادیکال‌های آزادی که منجر به ناشنوایی می‌شود جلوگیری می‌کند.

طبق آمار جهانی در بسیاری از کسانی که اقدام به خودکشی می‌کنند میزان این عنصر حیاتی (منیزیم) به‌شدت پائین بوده است

بیشتر سنگ‌های کلیه به دلیل فقدان منیزیم ایجاد می‌شود چون منیزیم با جلوگیری از چسبیدن کلسیم به یون، مانع تشکیل این سنگ‌ها می‌شود

                         با درمان مصرف سیگار هرلحظه از زندگی‌مان سرشار از طراوت و تازگی است

تهیه و تنظیم: مسافر سیگار مسعود مصطفی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic