قربانیان اصلی سیگار
دوشنبه 27 دی 1395 ساعت 19:49 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

قربانیان اصلی سیگار

گسترش حضور زنان در اجتماع پیامدهای بسیاری داشته که قرار گرفتن در معرض دود سیگار یکی از ناگوارترین آن‌ها است. برخلاف تصور همگان سیگار بیش از آنکه سلامت مردان را به خطر اندازد، زنان را دچار آسیب‌های متعدد جسمی و روانی می‌کند. به‌نوعی می‌توان گفت زنان با افزایش حضور خود در اجتماع و مشاغل مختلف خطرات ناشی از آلودگی‌های محیطی که گاها خود در آن دخیل نیستند گرفتار می‌شوند. چون دود سیگار سهم بسزایی در به خطر انداختن سلامت زنان و کودکان خواهد داشت وزنان، کودکان، مادران باردار، جنین داخل شکم مادران و خواهران بیش از دیگران در معرض آسیب قرار دارند آن‌هم در جوامعی که کمتر کسی به وضعیت بهداشتی و روانی زن‌ها توجه می‌کند.

انواع سرطان تهدیدکننده زنانی است که در معرض دود دست‌دوم سیگار هستند است که برخلاف معمول تصور می‌شود که بیشترین مرگ در مردان اتفاق می‌افتد در صورتی زنان را گرفتار می‌سازد. سرطان‌های نظیر سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان ریه، پوکی استخوان، یائسگی پیش از موعد، اختلال و نامنظمی در دوران قاعدگی، سکته‌های قلبی و مغزی را نمی‌توان نادیده گرفت. مصرف سیگار و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار مهم‌ترین عامل تکثیر ویروس به وجود آورنده سرطان رحم به شمار می‌رود. لذا زنانی که در معرض دود سیگار قرار دارند و یا سیگاری هستند بیشترین میزان ابتلا به این بیماری رادارند. ضمن اینکه سیگار با کاهش عملکرد قرص‌ها احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهد.

سکته بیش ازآنچه در مردان دیده شود، زنان را موردتهاجم قرار می‌دهد زنانی که روزانه در معرض دود یک پاکت سیگار قرار دارند زودتر دچار سکته قلبی می‌شوند و علاوه بر اینکه خطر سکته مغزی در آن‌ها دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

یائسگی پدیده‌ای است که در اثر توقف قاعدگی و قطع ترشح هورمون استروژن در زنان رخ می‌دهد که در زنان سیگاری و یا زنان و دخترانی که در معرض دود سیگار پدران، مادران، برادران، دوستان و یا همسرانشان قرار می‌گیرند تقریباً هفت‌تا ده سال زودتر اتفاق می‌افتد که این خود باعث بروز عوارض زودهنگام یائسگی می‌شود. در زنانی که در معرض تأثیرات مخرب نیکوتین حاصل از سوختن سیگار قرار دارند باعث بروز کلسترول بالا و پرفشاری خون و افزایش خطر بیماری‌های قلبی تا 40 برابر می‌شود. از دیگر تأثیرات سیگار و دود دست‌دوم علاوه بر کاهش ترشح هورمون زنانه استروژن، به دلیل یائسگی زودرس خیلی زودتر از همسالان غیر سیگاری خود در معرض ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی ناشی از آن قرار دارند.

آنفیزم، نارسایی مزمن ریوی، برونشیت، سرطان حنجره، دهان، مثانه، کلیه، ناتوانی در ادرار و بروز چین‌وچروک فراوان پوست از دیگر تأثیرات مخرب سیگار به شمار می‌روند.

در دوران بارداری دود سیگار به لحاظ آسیبی که به جنین وارد می‌کند بیش از سایر زمان‌ها خطرساز است و حتی قدرت بارداری را در زنانی که تحت تأثیر دود سیگار هستند به‌شدت کاهش می‌دهد. همچنین مرگ ناگهانی جنین در مادرانی که روزانه در معرض دود سیگار هستند هفت برابر بیشتر از دیگران اتفاق می‌افتد و از همه مهم‌تر تولد نوزادی باهوش پایین‌، وزن کم و ناهنجاری‌های مادرزادی و یا سقط‌جنین از دیگر عوارض قرار گرفتن در معرض دود سیگار و یا استعمال سیگار در دوران بارداری به شمار می‌آیند. ضمناً علاوه بر آسیب‌های جسمی، ناهنجاری‌های روانی متفاوتی نیز هستند که به دنبال سیگار و دود آن بروز می‌کند. کاهش میل جنسی که در اغلب موارد سبب طلاق و ازهم‌پاشیدگی کانون گرم خانواده‌ها می‌شود و دیگر اینکه تأثیر دود سیگار و یا قلیان به دلیل تغییرات هورمونی ویژه‌ای که دود مواد دخانی در زنان ایجاد می‌کند، کاهش قوای جنسی و در ادامه کاهش میل جنسی در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود.

زنانی که در دوران بارداری در معرض دود سیگار قرار دارند، احتمال تولد کودکان معلول و یا بروز رفتارهای ضداجتماعی در فرزندانشان افزایش می‌یابد. شایع‌ترین تأثیرات نیکوتین این است که بر تکامل مغز جنین تأثیر منفی می‌گذارد و موجب نقض سیستم عصبی کودک می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد تولد کودکان معلول و نارس در زنانی که در معرض دود سیگار هستند بیشتر است. بین دودی که فرد سیگاری وارد بدن خود می‌کند (دود اصلی) و دودی که از انتهای فیلتر سیگاری که در حال سوختن سیگار در فضا پخش می‌شود (دود فرعی یا دود دست‌دوم) تفاوت زیادی وجود ندارد. دود فرعی بیش از دودی که توسط فرد سیگاری به بیرون دمیده می‌شود سرطان‌زا است زیرا این دود نتیجه اکسید شدن در دمای پایین‌تر است در حقیقت در دماهای بالاتر بعضی از این مواد سرطان‌زا از بین می‌روند و مواد سرطان‌زای خاصی که از اکسیداسیون سیگار تولید می‌شود موجب جهش ژن سرکوب گر (تومور) در انسان‌ها می‌شود همچنین ترکیبات یافته شده در دود سیگار مثل هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای، آمین‌های معطر و نیت روز آمین‌ها می‌توانند منجر به تومورهای سینه شوند.

اگر میزان استعمال سیگار پدران و اطرافیان در دوران بارداری از بین برود هزینه‌های پزشکی ناشی از مراقبت‌های اولیه نوزادان صرف جویی می‌شود چون دود سیگار می‌تواند موجب مشکلات سلامتی بی‌شماری در کودکان شود که حتی سال‌ها بعد از تولد نیز ادامه داشته باشد. مدارکی موجود است که نشان می‌دهد مواجهه با دود سیگار در زنان باردار حتی در مادرانی که سیگار نمی‌کشند موجب افزایش خطر سقط‌جنین و مرده زایی شود. حتی سیگار کشیدن زیاد توسط پدران حتی قبل از بارداری همسر ممکن است خطر سقط‌جنین را افزایش دهد.

پاسخ سؤال بالا در این است مردانی که سیگار می‌کشند احتمال افزایش تعداد اسپرم‌های غیر نرمال در آن‌ها بیشتر است همچنین سیگار کشیدن پدر و اطرافیان موجب می‌شود تا مادر در محیط دود سیگار قرار گیرد و این امر می‌تواند موجب ناتوانی مادر در حفظ جنین شود زیرا دود سیگار می‌تواند دیواره رحم را برابر لانه گزینی نامناسب نماید؛ و از همه مهم‌تر دود حاصل از سوختن نیکوتین رگ‌های خونی رحم را تنگ می‌کند بنابراین موجب کاهش جریان خون در جنین داخل رحم می‌شود و کاهش جریان خون به معنی کاهش مواد مغذی و درنتیجه کاهش رشد جنین پیش از تولد می‌شود.

در ضمن علاوه بر کاهش جریان خون در رحم؛ مواجهه مادر با دود سیگار، مقدار اکسیژن قابل‌دسترس از طریق خون را به جنین کاهش می‌دهد. میزان مونوکسید کربن در زنانی که در معرض دود سیگار قرار دارند مقدارش بالا است و اکسیژن در خون این زنان بلوکه می‌شود بدین معنی که مانع حمل اکسیژن توسط سلول‌های خونی می‌شود. کمبود اکسیژن در رشد هر عضوی از بدن جنین تأثیرگذار است و از طرفی رشد مغر جنین نه‌تنها با کمبود اکسیژن بلکه با مواد شیمیایی موجود در سیگار نیز آسیب می‌بیند که برای رشد سلول‌های مغزی مسمومیت‌زا تلقی می‌گردد و احتمال نوزادانی با سر کوچک‌تر و با کاهش میزان عملکرد ذهنی و کاهش حافظه روبرو شوند و خطر تولد نوزادانی کم‌وزن و افزایش خطر سندروم مرگ ناگهانی در نوزادانشان وجود دارد

پیام هفته:

        با درمان مصرف سیگار، نسل بعدی را از این فعل ضد ارزش در امان بداریم

مسافر سیگار مسعود مصطفی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic