فرق عمل سالم با عمل به ظاهر نیک
چهارشنبه 22 دی 1395 ساعت 18:50 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

فرق عمل سالم با عمل به‌ظاهر نیک

عمل سالم نشانه وجود ایمان به خداوند و ایمان بدون عمل، بسان درخت بی‌بر است که فقط به درد سوختن می‌خورد نه برای پرورش دادن؛ در کلام اله شریف تأکید شده: کاری عمل سالم محسوب می‌شود که هم به سود خود شخص و هم به سود طرف مقابل باشد و نه زیانی متوجه او شود و نه دیگری، یعنی در آینده بر ضد خودش و دیگران نباشد.

هدف از انجام عمل سالم؛ رسیدن به تکامل است و تکامل، در صورتی تحقق می‌پذیرد که عمل از نوع خودخواهی و سودجویی نباشد بلکه انگیزه انسان کسب رضا و عشق به خدا باشد در این صورت است که نفس تربیت می‌شود و رسیدن به کمال سراسر وجود انسان را فرامی‌گیرد. ولی اگر انسان از چنین انگیزه‌ای خالی باشد طبعاً خودمحوری، خودخواهی، غرور و تکبر جایگزین همه‌چیز می‌گردد و در این حالت انسان به سمت ضد ارزش‌ها حرکت می‌کند.

اگر عمل سالمی تمام شرایط لازم را داشته باشد مایه تکامل انسان می‌شود. زیراکسی که کاری را برای خدا انجام می‌دهد به‌حکم اینکه او از درون و برون ما آگاه است بجای ظاهرسازی در استمرار و استواری و بقای عمل سالم می‌کوشد درحالی‌که اگر انگیزه سودجویی و تظاهر در کار باشد به ظاهرسازی اکتفا کرده و کار را تا آنجا ادامه می‌دهد که به هدف مادی خود برسد و پس از کسب مقصود با آن وداع می‌کند.

بر همگان ملموس است؛ هر عمل به‌ظاهر نیکی به‌وسیله سودجویان، بجای نفس کار به ظاهرسازی پرداخته می‌شود و پس از مدتی رو به ویرانی رفته و سرانجام خوبی نخواهد داشت. چون تظاهر؛ نوعی کاسبی برای عمل به‌ظاهر نیک است که پشتوانه قوی ندارد و محدوده و شعاع آن به ظاهرسازی محدود می‌گردد که پس از رسیدن به مقصود، جاذبه‌ و کششی نسبت به ادامه کار نخواهد داشت؛ بنابراین پذیرش و انجام عمل سالم هیچ نوع قید و شرطی ازنظر سن و سال، ازنظر نژاد و رنگ پوست، قومیت، جنسیت، مذهب و ازنظر موقعیت اجتماعی ندارد و همه انسان‌ها در برابر آن عمل یکسان و همسان می‌باشند.

عمل سالم حاکی از نشاندن بذر و نهال‌های است که در آینده به ما حس‌های خوب و انرژی‌های مثبتی انتقال دهند و به‌نوعی رنگ و لعاب زندگی محسوب می‌شوند پس طوری رفتار و کردار کنیم که سرمایه‌های موقت این جهان را به سرمایه‌های باارزش جهان پس از مرگ تبدیل کنیم تا پیوند محبت بین خلق خدا و مخلوقات خدا بیشتر برقرار گردد تا از آسیب محفوظ بمانیم.

حس‌های آلوده به‌تدریج ما را از صراط مستقیم دور می‌کند و به‌طرف ضد ارزش‌ها سوق می‌دهد زیرا فرورفتن در تاریکی‌ها، انجام دادن اعمال ضد ارزشی، غرق در فساد، دروغ‌گویی، پیمان‌شکنی، خیانت، مصرف مواد مخدر و الکل، انسان را به فردی بی‌مسئولیت و بی‌قیدوبند در قبال پروردگار، جامعه، خانواده و سایر انسان‌ها تبدیل می‌کند و در این صورت به انسانی منزوی و خموده گرایش می‌یابد.

همین‌طور که انسان صور آشکار و پنهان دارد، اعمال، رفتار و کردار ما هم دارای صور آشکار و صور پنهان می‌باشند. عمل به‌ظاهر نیک عملی است که در صور آشکار در پس آن تفکر و اندیشه مثبتی قرار داشته و نیت هم خیر بوده ولی در صور پنهان باگذشت زمان به خود و دیگران آسیب وارد می‌کند و مشخص می‌گردد که عملی اشتباه انجام‌گرفته و نتیجه آن برای هر دو طرف چیزی جز از تعادل خارج شدن در پی نداشته است زیرا به‌واسطه مصرف مواد مخدر حس‌ها آلوده‌شده و عقل به‌درستی داده‌ها و اطلاعات را پردازش نمی‌کند بنابراین فرد نمی‌تواند در مراحل اولیه تشخیص دهد که عمل سالم است و یا به‌ظاهر نیک. حس آلوده و تخریب‌شده انسان نمی‌تواند با حس‌های دیگر او ارتباط برقرار کند و در این حالت حس‌ها درک متقابل از همدیگر را ندارند. شخص مصرف‌کننده مواد مخدر از منظر خودش همه‌چیز واقعی است و همه دروغ میگویند به‌جز خودش؛ و در کنگره در وهله اول کاری که صورت می‌گیرد ترمیم حس‌ها است و همه ما به سمتی حرکت می‌کنیم که هم حس شویم؛ و پیوند محبتی که در کنگره خیلی به آن اشاره‌شده و قوی است به‌واسطه همین هم حس بودنمان است. چون در حالت طبیعی حس در کنترل و به‌فرمان عقل عمل می‌کند و احساسی تصمیم نمی‌گیرد ولی وقتی‌که حس آلوده است، همه‌چیز در کنترل عقل نیست و قادر به دیدن آینده نیست. عمل به‌ظاهر نیک ظاهر کبریایی دارد ولی باطنش بسیار تلخ است.

 اعتیاد نشانه دردها و رنج‌ها، ناراحتی‌ها و عذاب‌های درونی ما هست و داروی آن علم و دانش کنگره و فراگیری جهان‌بینی است که در بالا بردن و پالایش حس‌ها نقش مهمی ایفا می‌نماید تا بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم و به تعادل و آرامش برسیم.

عمل سالم؛ صلح و صفا، عشق و محبت، آرامش و امنیت در جامعه و محیط اطرافمان برقرار می‌کند و انسان‌ها را از جهل و نادانی بیرون می‌آورد و از همه مهم‌تر عمل سالم انسان را از نافرمانی به انسانی مطیع و فرمان‌بردار تبدیل می‌سازد.

یکی از وظایف انسانی کمک به دردمندان است و کسانی که عمل سالم انجام می‌دهند در قلب انسان‌ها مهر و محبت پدید می‌آورند و نتیجه خدمت خالصانه به خلق خدا رسوخ در قلوب انسان‌ها است زیرا ایمان تجلی نور خداست و عمل سالم مایه‌ی درخشندگی بیشتر آن می‌گردد. افراد باایمان و نیکو سرشت، خویشتن را وابسته به خدا می‌بینند و مصلحت خویش را در تأمین مصالح دیگران می‌اندیشند. در نقطه مقابل افراد خودخواه در تاریکی‌ها فرورفته و جز خود چیزی و کسی را نمی‌بینند.

.

در عمل سالم ما داریم به خودمان خدمت می‌کنیم به شرطی که آرامش ما را در آینده نگیرد و عملی سالم است که معرفت و عدالت در آن موج بزند و منجر به جرم و جنایت، فقر و تنگدستی، کدورت و دشمنی، گره قدرت، همچنین باعث سرگردانی خود و دیگران نشود. حتی خودمان و خانواده‌مان محروم و درمانده نشویم. نباید باکاری که انجام می‌دهیم خودمان و دیگران را در آتش بسوزانیم و گرفتار کنیم. باید کاری صورت گیرد تا هم در زمان حال مفید واقع شود و هم نتیجه‌اش ختم به خیر شود. نباید خدمت ما به بندگان و مخلوقات الهی سبب خیانت به خداوند و بندگانش شود؛ نباید آرامش روحی خود و دیگران را به هم بزنیم. نه خود را غمگین کنیم و نه دیگران را. نباید امنیت دنیا و آخرتمان را با اعمال و رفتارمان به خطر بیندازیم. باید عملی انجام دهیم که اضطراب، دلهره، ترس، خشم، خشونت و نفرت را از خود و دیگران دور سازیم؛ نه اینکه به استقبال آن برویم.

مسافر مسعود مصطفی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic