بقایای به جا مانده دود سیگار
دوشنبه 20 دی 1395 ساعت 15:57 | نوشته ‌شده به دست مسافر مسعود | ( نظرات )

بقایای به جا مانده دود سیگار

به‌طورکلی دود سیگار را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد

 1- دود دست‌اول همان دودی است که افراد سیگاری یا قلیانی با استعمال مواد دخانی هزاران سم را وارد سیستم بدن خود می‌کنند.

2- دود دست‌دوم؛ دودی است که اطرافیان سیگاری در معرض دود سیگار یا قلیان قرار می‌گیرند که این دود خروجی، حاوی صدها مواد شیمیایی و ده‌ها بیماری، میکروب، باکتری و آلودگی است که همگی سرطان‌زا هستند در هوا منتقل می‌شود و افرادی که در تماس یا معرض دود دست‌دوم مواد دخانی هستند از مضرات و عوارض ناشی از آن در امان نیستند

3- دود دست سوم؛ سمومی است که از بقایای به‌جامانده دود سیگار، قلیان و یا هر نوع مواد دخانی بر محیط منزل، ماشین، روی پیراهن، پوست و مو، فرش، درودیوار، پرده منزل، بالش و ده‌ها جای دیگر به‌جای مانده و تا مدت‌ها باقی می‌ماند و این سموم به افراد غیر سیگاری منتقل می‌شود و در اصل قربانیان اصلی سیگار کسانی هستند که اصلاً سیگار نمی‌کشند اما به علت خودخواهی‌های تمام‌نشدنی و جهل و نادانی افراد سیگاری درگیر و گرفتار موضوع سیگار و زیان‌های آن می‌شوند که در آینده از ده‌ها بیماری رنج می‌برند که خودشان در آن هیچ نقشی نداشته‌اند و افراد سیگاری بدانند باید بازپرداخت بدهی تمام مشکلات و بیماری‌های که دیگران در اثر دود سیگار آن‌ها گرفتارش شده‌اند را پرداخت کنند (جبران خسارت) زیرا این جسم، محیط‌زیست، گیاهان، پرندگان، فرزندان، همسر، پدر و مادر، خواهر و برادر و اعضای جامعه همه و همه نزد ما امانت هستند و باید از آن‌ها مراقبت کنیم و صحیح و سالم آن‌ها را تحویل دهیم و تمامی این‌ها به توجه و نگهداری و محبت ما محتاج هستند و حق بر گردن ما دارند.

افراد سیگاری دارند دود ناشی از سوختن سیگار و قلیان خود را به دیگران تحمیل می‌کنند لذا 90 درصد مردم غیر سیگاری در معرض دود سیگار افراد سیگاری هستند؛ و این عمل خطر ابتلا به انواع سرطان و از همه مهم‌تر تومورهای مغزی را افزایش می‌دهد.

نکته مهم در مورد دود دست سوم این است که وقتی فرد سیگاری کودکی را در آغوش می‌کشد و حتی بدتر آن نوزاد را می‌بوسد تمام سموم و آلودگی‌های سیگار به این کودک بی‌گناه منتقل می‌شود. یکی از باورهای غلط و اشتباه این است که بعضی‌ها فکر می‌کنند سیگار را در کنار در و پنجره کشیده شود هیچ اتفاقی نمی‌افتد درصورتی‌که تمام سموم موجود در سیگار به در و پنجره می‌چسبند و این مکان‌ها تبدیل به مکانی مملو از سموم مختلف تبدیل می‌شود.

تعداد افراد غیر سیگاری که سلامتی خود را در اثر قرار گرفتن در معرض دود دست‌دوم و دود دست سوم مواد دخانی جان خود را از دست می‌دهند سالانه در جهان بالغ‌بر چیزی حدود پنج برابر افرادی است که جان خود را مستقیماً در اثر مصرف سیگار از دست می‌دهند چون هوای آغشته به دود سیگار یا در معرض دود سیگار دیگران قرار گرفتن عامل مستقیم انواع و اقسام بیماری‌ها است. در بزرگ‌سالان و کودکان دود دست‌دوم عامل بسیار مهم در آسیب رساندن به اعضای بدن است که به کاهش فعالیت ریه، افزایش خلط سینه، تنگی نفس، نار حتی معده و روده، ناراحتی قفسه سینه، ذات‌الریه، برونشیت، عفونت گوش و حلق و بینی، سینوزیت، خس‌خس سینه، عفونت‌های مکرر گوش که خود باعث نارسایی شنوایی شده و می‌تواند منجر به ضعف یادگیری در دوران کودکی و مدرسه شود.

مادرانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بدانند کلیه مواد سمی سیگار از طریق شیر مادر منتقل می‌شود و سلامتی دلبندشان به خطر خواهد افتاد و تأثیر منفی دود سیگار برای نوزادان قبل از به دنیا آمدن اثرات منفی خود را در زمان رشد کاملاً نشان می‌دهد و اثر درازمدت دود سیگار در کودکی تداوم بیماری‌ها و خطر اعتیاد به سیگار در دوران نوجوانی و جوانی را افزایش می‌دهد.

ترکیبات نیکوتین خون نیمی از کودکان ایرانی بالاتر از حد مجاز است و والدین بسیاری از این کودکان حتی یک‌بار هم سیگار مصرف نکرده‌اند و نیمی از کودکان جهان در معرض استنشاق دود تحمیلی سیگار و قلیان دیگران قرار دارند؛ بنابراین سیگار کشیدن در بیرون از خانه و محیط کار و فضای باز خطرات سیگار را برای کودکان و دیگران را از بین نمی‌برد. چون دود سیگار ذرات ریز سمی هستند که در اثر مصرف کلیه مواد دخانی مانند سیگار و قلیان و پیپ و غیره در محیط پخش می‌شوند و مدت‌ها باقی می‌ماند و عوارض وحشتناکی به‌جا می‌گذارند که گاها غیرقابل‌جبران هستند برای اینکه باقیمانده‌های نیکوتین و صدها مواد شیمیایی و سمی که در سطح اجسام باقی می‌ماند در هوا با سایر مواد شیمیایی دیگر واکنش‌های بدی بروز می‌کنند که منجر به تولید مواد سرطان‌زای قوی می‌شود

به گزارش آزمایشگاه ملی سانفرانسیسکو؛ سوختن توتون، نیکوتین را به شکل بخار آزاد می‌کند و به‌شدت جذب سطوح مانند در و. دیوار، سقف‌ها، فرش، پرده، اسباب‌بازی بچه‌ها و لوازمات خانه می‌شود که این نیکوتین و مواد سمی ماه‌ها بر روی اجسام باقی می‌ماند و به ایجاد مولکول‌هایی در هوا می‌انجامد که به‌عنوان مواد آلاینده زیان‌بار، انسان‌ها را گرفتار بیماری‌های لاعلاج دچار می‌کند چون دود سیگار با اسید نیترو وارد واکنش می‌شود که جزء مواد سرطان‌زای قدرتمند و سریع‌الانتقال هستند که در توتون سوخته شده وجود دارند که میل ترکیبی بالای با اکسیژن دارد که تولید آلاینده‌های جوی می‌کند.

لازم است بدانیم کودکان به چند دلیل بیشتر در معرض عوارض این مواد سمی خواهند بود. 1- کودکان زمان بیشتری را در منزل سپری می‌کنند. 2- کودکان بیشتر در معرض تماس فیزیکی با بزرگ‌سالان هستند 3- در آغوش کشیدن و بوسیدن کودکان توسط بزرگ‌سالان سیگاری عامل مهم انتقال بیماری‌ها هستند 4-ذرات مضر دود دست سوم در پوست و مو و لباس هستند و در انتقال مواد سمی در ردیف اول قرار دارند. 5- کودکان با خصوصیت منحصربه‌فرد خود ازجمله سینه‌خیز و چهاردست‌وپا راه رفتن، بیشتر خود را در معرض سموم پخش‌شده در سطوح قرار می‌دهند

پوکی استخوان، انواع سکته‌های قلبی و مغزی، گرفتگی عروق، انواع سرطان، مشکلات گوارشی، سقط‌جنین، مرگ ناگهانی نوزادان، آلوده شدن شیر مادر به سموم سیگار و قلیان، مشکلات تنفسی کودکان و بزرگ‌سالان، عفونت، سرطان خون، ناراحتی کلیه، پایین آمدن سیستم دفاعی بدن، اختلال در سیستم قوای جنسی، اختلال در روابط فردی و اجتماعی و زناشویی، طلاق، ناراحتی‌های گوش و حلق و بینی، سینوزیت، سردردهای مکرر، فشارخون، دیابت، یائسگی زودتر از موعد، تاری دید، کمبود و کاهش جذب املاح و صدها بیماری ناشناخته و غیرقابل‌پیش‌بینی دیگر در اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار اتفاق می‌افتد.

با توجه به همه‌ی عوارضی که مواجهه با دود سیگار برای سلامتی اطرافیان به همراه دارد؛ بهترین راه درمان مصرف سیگار با متد dst کنگره 60 به‌صورت تدریجی و جایگزینی آدامس نیکولایف طی 10 الی 11 ماه زیر نظر راهنمایان درمان سیگار و قرار گرفتن در لژیون جهت آموزش و بالا بردن آگاهی و دانایی و کسب انرژی می‌توان از این فعل ضد ارزشی رها شد و یکی از نقص و بندهای اهریمنی را رهانید.

پیام هفته:

              با درمان مصرف سیگار تمامی بیماری‌ها را از تن خود و اطرافیانمان بیرون می‌کنیم

تهیه و تنظیم: مسافر سیگار مسعود مصطفی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات